Co warto wiedzieć o coachingu? Najczęstsze pytania

Co warto wiedzieć o coachingu? Najczęstsze pytania

Czym różni się coaching kariery od doradztwa zawodowego? Czy przeprowadzam sesje dotyczące innych tematów niż rozwój zawodowy? Jak często odbywają się spotkania i ile ich jest? Na uzyskanie odpowiedzi na te i inne pytania nie musisz czekać do pierwszej sesji. Możesz zrobić to dzisiaj. 

1. Czy coaching to szkolenie?

Coaching nie jest szkoleniem, ponieważ w jego trakcie nie ma transferu wiedzy oraz zastosowania form podawczych. Coachee, czyli klient coachingu bazuje na swoich zasobach.

2. Czym różni się coaching od psychoterapii? 

W przypadku: problemów z samooceną, utrzymującego się głębokiego smutku, poczucia niepokoju lub lęku, zaburzeń zachowania, przeżycia traumatycznych wydarzeń, należy skontaktować się z psychoterapeutą, a nie z coachem. W trakcie psychoterapii doświadczenia z przeszłości podlegają głębokiej analizie. Inaczej jest w przypadku coachingu, ponieważ działania skoncentrowane są na teraźniejszości i przyszłości, a po przeszłość Coachee, sięga się sporadycznie i nie jest ona zgłębiana.

3. Jakie różnice istnieją między coachingiem a doradztwem kariery?

Podczas coachingu nie udziela się porad, co ma miejsce w trakcie konsultacji doradczych. Coach głównie zadaje pytania, czasami wchodzi w dyskusje z Coachee, czyli klientem coachingu, zakładając że jest on w stanie wypracować najlepsze dla siebie rozwiązanie. Robi to, aby pomóc mu je wydobyć. 

4. Czy przeprowadzam sesje dotyczące innych tematów niż rozwój zawodowy?

Specjalizuję się głównie w coachingu kariery, ale prowadzę również:
  • coaching biznesowy, skierowany do pracowników, menadżerów różnych szczebli, którzy chcą zwiększyć swoją efektywność oraz pracować nad rozwojem umiejętności miękkich,
  • life coaching, czyli coaching koncentrujący się na osiąganiu celów osobistych, obejmujący m.in.: plany życiowe, dbałość o siebie, relacje międzyludzkie i inne. 

5. Ile trwa proces coachingowy?

Ilość godzin uzależniona jest od tematu coachingu. Zazwyczaj proces trwa od siedmiu do dziesięciu sesji, ale może zakończyć się po dwóch.

6. Jak często odbywają się spotkania?

Regularność jest istotnym czynnikiem wpływającym na powodzenie procesu. Wskazana częstotliwość: sesja na jeden lub dwa tygodnie.

7. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Coaching nie powinien być przeprowadzany w następujących sytuacjach:
  • Gdy okazuje się, że klient potrzebuje pomocy terapeutycznej. 
  • Jeśli klient nie chce korzystać z tej metody. 
  • Gdy klient potrzebuje transferu wiedzy, np. Coachee chce nabyć umiejętności dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi. Nie posiada doświadczenia i wiedzy z tego obszaru. Warto jest, aby najpierw skorzystał ze szkolenia, a nowe kompetencje rozwijał później za pomocą coachingu. 

8. Czy Coacha obowiązują zasady etyki?

Tak. Stosuję zasady kodeksu etycznego ICF (International Coach Federation).

9. Co dzieje się podczas pierwszej sesji?

Podczas pierwszej sesji coachingowej, informuję na czym polega coaching. Zostają ustalone zasady współpracy oraz cel procesu. Bywa, że sporządzany jest kontrakt.

10. Czy coachingi mogą odbywać się zdalnie?

Istnieje możliwość zastosowania Skype’a lub telefonu.

Więcej o coachingu