Jak pisać o zainteresowaniach w CV? 5 wskazówek

Jak pisać o zainteresowaniach w CV? 5 wskazówek

Zainteresowania w dokumentach aplikacyjnych to często zamiast atutu pięta achillesowa kandydatów. Jak o nich pisać, aby zmienić je w mocne strony? Ile powinno ich być? Czy warto kłamać i wzbudzać kontrowersję? Dzięki poniższym wskazówkom od Doradcy Zawodowego możesz zyskać przewagę w starciu o nową pracę.

Konkrety

Większość osób wymienia ogólniki w swoich dokumentach aplikacyjnych, tj.: książki, film i sport, co przez swoją powtarzalność jest nudne oraz bezużyteczne. Aby wyróżnić się od swoich konkurentów, postaw na konkret. Jak to zrobić? Zawęź obszar, tzn. jeśli lubisz kino, to którego reżysera lub jakiego gatunku? Jakiego rodzaju literaturę czytasz? Która z dyscyplin sportowych Ciebie interesuje?

Mniej znaczy więcej

Bywa, że kandydaci wymieniają nawet do 10 hobby zapisując jedno pod drugim, co powoduje, że po pierwsze, tracą cenne miejsce w dokumencie, a po drugie, wygląda to tak, jakby wypisali wszystko, co przyszło im do głowy. Za maksimum można uznać 3 zainteresowania.

Liczy się spójność

Warto pamiętać o zasadzie użyteczności informacji zawieranych w dokumentach aplikacyjnych. Aby były one przydatne, powinny być spójne ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Dotyczy to również zainteresowań. Wymieniaj te, które wyposażają Cię w wiedzę, postawy i umiejętności, które będziesz mógł wykorzystać w wykonywanej pracy oraz podkreślające dopasowanie Twojej osobowości do stanowiska, np. jeśli Twoim hobby jest wspinaczka wysokogórska, to najprawdopodobniej świetnie sprawdzisz się w pracy zespołowej, jesteś osobą sumienną i otwartą na nowe doświadczenia.

Tylko prawda

Rekruterzy weryfikują podczas rozmowy kwalifikacyjnej prawdziwość informacji pod którymi podpisuje się kandydat. I tak oto okazuje się, że osoba, która twierdzi, że lubi czytać, nie sięgnęła po książkę od zdania matury, a miłośnik piłki nożnej nie był na żadnym meczu od ponad roku. Przyłapani na kłamstwie otrzymają od rekrutera przysłowiową, czerwoną kartkę.

Szczypta kontrowersji?

Unikaj jak ognia tego, co budzi silne emocje, czyli tematów dotyczących religii oraz polityki. Przez odmienne poglądy, możesz stracić zainteresowanie swoją osobą w trakcie procesu rekrutacji.

Chcesz porozmawiać o swojej sytuacji? Wyślij wiadomość na biuro@sandrasawicka.pl lub zadzwoń pod numer 787508727.