Kiedy warto rozważyć zmianę pracy?

Kiedy warto rozważyć zmianę pracy?

Czy odnosisz wrażenie, że czas przecieka ci przez palce? Budzisz się co rano w beznadziejnym nastroju? Masz dość rutyny? Wracasz do domu z poczuciem winy? W codziennej gonitwie warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad swoim życiem zawodowym, zwłaszcza, gdy przynajmniej jeden z poniższych sygnałów dotyczy Ciebie. Wtedy należy rozważyć zmianę pracy.

Brakuje Ci równowagi między życiem osobistym a pracą

Bierzesz nadgodziny, aby wyrobić się z terminami. Wracasz późno do domu. Masz wyrzuty sumienia, że zaniedbujesz rodzinę. Brakuje Ci czasu na realizację własnych potrzeb.

Stres spowodowany pracą rujnuje Twoje zdrowie

Rywalizacja, chęć spełnienia oczekiwań szefa, nadmiar obowiązków i goniące terminy to tylko niektóre przyczyny stresu, który powoduje różne dolegliwości, np. bóle głowy i żołądka, bezsenność oraz kiepskie samopoczucie. Twój nastrój udziela się również w domu niszcząc relacje z najbliższymi.

Nie pasujesz do organizacji

Odnosisz wrażenie, że nie pasujesz do firmy, w której pracujesz. Pozostali pracownicy wydają się być ulepieni z innej gliny. Trudno znaleźć coś, co was łączy. Czujesz się wyobcowany.

Nie jesteś doceniany

Dawno nie słyszałeś słów uznania od swojego kierownictwa. Pochwały otrzymujesz w pakiecie z kolejnymi obowiązkami. O korzyściach z powiedzenia słowa ,,tak” nikt nie wspomina. Oczekują od Ciebie zaangażowania, które nie ma przełożenia ani na Twoją pozycję zawodową, wynagrodzenie, czy świadczenia.

Nie masz możliwości awansu

Pracujesz w firmie na tym samym stanowisku od wielu lat. Nie masz szans na kolejny krok w swojej karierze, ponieważ struktura firmy jest płaska lub pomimo twojego zaangażowania na interesujące cię stanowisko, zatrudniane są osoby z zewnątrz lub po znajomości.

Czujesz, że tracisz czas

Twoja praca nie jest zgodna z Twoim celem zawodowym. Traktujesz ją jak poczekalnię.

Podjęcie decyzji o zmianie pracy, wymaga dogłębnej analizy swojej sytuacji oraz spojrzenia na swoje życie zawodowe z szerszej perspektywy, która umożliwi nabranie dystansu. Bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, może ona stanowić pierwszy krok do dokonania zmian.